Kitap

Tefsir’de Yeni Yaklaşımlar: Risale-i Nur Örneği

Prof. Dr. Niyazi Beki’nin kaleme aldığı ‘’Tefsir’de Yeni Yaklaşımlar: Risale-i Nur Örneği’’ başlıklı kitap raflarda yerini aldı.

Kitap bir giriş bölümü ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatı, eserleri ve Risale-i Nur’un tefsirdeki yeri başlıklı konular işlenmiştir. Sonraki üç bölüm sırasıyla şu şekildir: Risale-i Nur’da Kuran İlimleri, Bediüzzaman Said Nursi’ye Göre Tefsir Metodu, Risale-i Nur’da İlmi ve İşari Tefsir Metodu.

[Kur’an’ın mesajı evrensel olup tüm zamanlara ve insanlara hitap eder; insanların her asırda ihtiyaç duydukları dünya ve ahiret hayatının mutluluğunu sağlayan prensipleri ihtiva eder.

Kur’an’ın gerek metninin intikali gerekse mesajının doğru bir şekilde aktarılması hususunda her asırda birçok değerli ilim adamı çıkmış ve çok değerli eserler yazmışlardır.

Kur’an’a hizmeti hayatının yegane gayesi olarak kabul eden alimlerden Bediüzzaman Said Nursi ‘’Kur’an’ın sönmez ve söndürülmez manevi bir güneş hükmünde olduğunu ben bütün dünyaya ispat edeceğim ve göstereceğim’’ diyerek verdiği bu sözü Kur’an’ı Kerim’in özgün bir tefsiri olan Risale-i Nur adlı eser(ler)iyle gerçekleştirmiştir.

Medrese geleneğinden gelen bir ilim adamı olarak Niyazi Beki, Tefsir’de Yeni Yaklaşımlar: Risale-i Nur Örneği’’ adlı bu çalışmasında Bediüzzaman Said Nursi’nin tefsir anlayışını derinlemesine inceleyerek ortaya koymaya çalışmıştır.]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu